Jak správně pečovat o dřevěné prkénko

 

Když říkáme, že JA•SA•NO je na celý život, tak to myslíme vážně!

Nejstarší prkénko v naší truhlářské rodině má už 40 let a věříme, že naše prémiové prkénko vydrží v rodině i po generace. 

Masivní jasanové dřevo, které používáme k výrobě, je pevný, odolný materiál. Je velmi příjemný na dotek i na pohled a vhodný na krájení i na dlouhodobé používání.

Zachovává si dobře své kvalitativní vlastnosti a máme vyzkoušené, že oproti jiným dřevům si udržuje i dlouhodobě krásný vzhledZároveň, jako každé dřevo, je to materiál živý, a mění své vlastnosti například ve vlhku nebo při změně teploty. 

Dopřát Vašemu prkénku občasnou péči je rozhodnutí, kterého nebudete litovat.

Dobrá zpráva je, že pravidelná péče je jednoduchá a navíc příjemná záležitost. Budete překvapeni, jakou radost člověku ten proces a krásně obnovené prkénko udělá!

 

jasano_1

  

Přinášíme Vám osvědčený návod, díky kterému se budete umět o Vaše jedinečné prkénko (a jiné dřevěné kuchyňské výrobky) s lehkostí postarat.

1. Prkénko je potřeba ochránit v první řadě před vlhkostí.

Dbejte na to, aby zůstávalo dlouhodobě v suchu. Prkénko se díky tomu nebude kroutit, praskat ani ohýbat. Umývat ho ale můžete bez problémů - buďto narychlo vlhkou houbičkou přímo na pracovní desce nebo důkladně pod tekoucí vlažnou vodou. Použít můžete jemný saponát. Po umytí vždy dobře usušte utěrkou. Nesušte ho na topení. 

2. Prkénko, kterému chcete zachovat dlouhodobě krásu a tvar, nepatří do myčky na nádobí. 

3. Vhodné oleje a balzámy ho dlouhodobě ochrání a opečují.

K tomuto účelu se mohou použít obyčejné jedlé oleje. Mnohem lepší službu ale udělají speciální výrobky přímo na dřevo, které jsou nežluknoucí, lépe penetrují do dřeva a podstatně lépe chrání dřevo před vlhkostí. Použít můžete například výrobky značky JA•SA•NO Feel. 

Všechna námi vyrobená prkénka jsou pro zákazníka již napuštěna vrstvou našeho oleje i balzámu. 

Jak prkénka napouštět olejem/balzámem?

Časté použití prkénka - jednou za 3-4 týdny prkénko pořádně umyjeme, necháme dobře usušit. Poté natřeme olejem. Necháme zaschnout asi 2 hodiny. Pokud máte náš balzám, který obsahuje speciální oleje a včelí vosk, natřete ho poté jako další vrstvu. Balzám vytvoří díky svému složení ve dřevě ještě lepší ochrannou vrstvu proti vlhkosti. Necháme ho zaschnout cca 6 hodin, ale klidně i přes noc. 

Občasné použití prkénka - stejný postup jako výše, ale stačí opakovat jednou za 6-8 týdnů.

Více informací a nabídka výrobků je zde JA•SA•NO Feel.

 

4. Obnovení prkénka pomocí smirkového papíru na dřevo

Po delším používání, když už na prkénku jsou viditelné hlubší rýhy od krájení, je možné prkénko omladit pomocí smirkového papíru. Prkénko před broušením dobře umyjeme a necháme proschnout. 

Nejprve přebrousíme hrubším smirkovým papírem na dřevo (zrnitost 100) a poté jemnějším smirkovým papírem (zrnitost 150). Po obroušení použijte opět olej a ideálně i balzám.

5. Vaše staré prkénko nevyhazujte a nechte si ho na krájení barevných potravin jako je třeba granátové jablko nebo řepa. Díky tomu zůstane vaše prémiové prkénko bez výrazných fleků a bude dlouhodobě zdobit vaši kuchyni.

 

Pravidelná péče pro krájecí prkénka a desky s výrobky řady JA•SA•NO Feel 

Abychom Vám péči co nejvíce zpříjemnili a usnadnili, vyvinuli jsme pro vás výrobky pro péči o dřevěná prkénka z těch nejkvalitnějších přírodních olejů a vosků. Dohromady vytvářejí kompletní řešení pro ochranu dřeva.

Z péče o prkénko se tak stane dokonalý zážitek, který si zamilujete!

Nápad vyvinout vlastní olej a balzám přišel, když jsme sami vnímali, že natírat prkénko obyčejným jedlým olejem není ideální ani dostatečně pro ochranu proti vodě. A my jsme milovníci našich prkének, proto jsme jim chtěli dopřát tu nejlepší péči.

Začali jsme proto pátrat a zkoušet, jaká jsou nejlepší řešení. 

Nakonec jsme společně s firmou FEELO, která se zabývá výrobou přírodní kosmetiky, vyvinuli řadu výrobků, které splňují všechny vysoké požadavky.

 

Proč se zamilovat do pečujících výrobků značky JA•SA•NO Feel?

Proniká hluboko do dřeva 

Na suché prkénko naneste několik pumpiček oleje a pečlivě rozetřete ze všech stran. Nechejte působit zhruba 2 hodiny, aby se olej mohl propracovat do hlubších vrstev dřeva.

Dokonalá vůně díky esenciálním olejům 

Užijte si celý proces díky příjemné vůni grepu a červeného pomeranče.  

 

Chrání dřevo před vysoušením a praskáním a neutralizuje zápach

Pravidelné mazání prkénka každé 3-4 týdny ochrání dřevo před vysoušením a praskáním. Esenciální oleje navíc neutralizují pachy z jídla.

 

Čistě přírodní složení

Pro tento produkt byly vybrány kvalitní, nežluknoucí oleje, které se hodí pro práce se dřevem.

 

Krásně rozzáří jeho barvu a kresbu

Vybíráme takové oleje, které jsou téměř bezbarvé, a výborně zvýrazňují přirozenou barvu a kresbu jasanového dřeva.

 

Více informací a celou řadu našich voňavých výrobků najdete zde JA•SA•NO Feel