Proces výroby

Možná si říkáte, co na takovém “obyčejném prkénku” může být za práci? :-) Pojďte se podívat blíže na to, co vše se děje s velkým prémiovým prkénkem JA•SA•NO než doputuje k vám do kuchyně. 

Nápad a design

Při vývoji prototypů prkének zapojujeme Janin cit pro design a Honzův talent pro práci se dřevem. Začalo to tím, že jsme chtěli sami pro sebe pořádné krájecí prkénko, nebo spíše prkno, které nás plně podpoří při každé přípravě jídla - od nakrájení šnitliku do lučiny, po přípravu slavnostního oběda pro celou rodinu. Prkénko, které bude vždy k dispozici a stane se krásným, pevným bodem naší kuchyně.

Poté, co vznikl první originál jako dárek pro Janu, bylo jasné, že to je ono. Úplně nám totiž vzalo dech. Postupně jsme doladili finální ideální rozměr a tvar úchytek, aby se dobře zvedalo, ale zároveň zůstalo decentní a stylové. 

Testování

Od doby, kdy jsme začali testovat naše vlastní prémiové prkénko, uběhly už více než dva roky. Za tu dobu jsme vyzkoušeli jeho odolnost v každodenním provozu a stálost masivního kusu dřeva při kontaktu s potravinami a vodou. Prkénko obstálo na jedničku. 

Hledání jedinečných jasanových fošen

Krása a neobvyklost prkének JA•SA•NO je jejich doménou a není divu, že tato část procesu je jedna z klíčových. Je velkým dobrodružstvím hledat ty nejkrásnější kusy masivního dřeva, které někdy i hodiny vybíráme, dokud nenajdeme to pravé. Honza má na výběr materiálu pro JA•SA•NO skvělé oko a dokáže i mezi zašlými fošnami, ve kterých ostatní nevidí nic extra, najít neuvěřitelné kousky. Zároveň je zde potřeba i dobré znalosti materiálu, abychom vybrali takové, které se nezkroutí.

 

Vzkazy ve dřevě

Dále přichází krásný moment, kdy z předpřipravených, očištěných a částečně obroušených fošen začnou vykukovat příběhy a obrazy. To je obvykle chvíle, kdy pracujeme společně, uvažujeme o rozmístění prkének na jedné fošně, o symbolice v kresbě dřeva, o výsledné estetice každého kusu. Při tomto procesu čteme příběhy, které se skrývají v sucích, barvách a textuře jasanového dřeva a ty pak vyniknou ve výsledném prkénku.

Precizní zpracování dřeva

Práce se dřevem je fyzicky náročný proces, který vyžaduje zručnost, sílu, plnou pozornost a zkušenost, aby byl výsledek precizní. Naše prkénka během procesu výroby projdou na své cestě truhlárnou nejen rukama truhláře, ale také několika profesionálními stroji - pilou pro zkrácení na požadovanou délku, srovnávačkou pro docílení rovné plochy, protahovačkou pro dosažení požadované tloušťky, frézou pro vytvoření přesné úchytky a jednotné hranky, bruskou pro vybroušení prkénka do hladka a vypalovací raznicí JA•SA•NO.

Čas v truhlárně, je časem, kdy člověk zastaví myšlenky a plně se soustředí na hmotu. Práce vrací člověka do klidu, dovnitř sebe a ke kořenům. Uvědomujeme si při ní, jakou službu plní každý strom, který na výrobu prkénka používáme.  Je to dar, že takto můžeme pracovat a tvořit. 

 

Závěrečná péče

Po vyrobení prkénko ještě dobrousíme smirkovým papírem, zkontrolujeme kvalitu a natíráme přírodním olejem, aby byla vlákna dřeva chráněna především před vlhkostí, která by mohla strukturu dřeva narušit. Závěrem prkénka necháváme několik hodin či dnů odpočívat, aby dobře vtáhly olej, a nakonec rozleštíme hadříkem.

Pečovat o prkénko je příjemný relaxační proces, něco jako meditace nebo tanec. Člověk si může znovu uvědomit krásu a sílu stromů, obdivovat struktury a odlesky, které dřevo vytváří na světle a sledovat tu proměnu, kdy prkénko prokoukne a ožije. 

Focení každého originálu

Protože každé prkénko je tak jedinečné ve své kresbě, že se nedá přirovnat k žádnému před ním ani po něm, chceme, aby si budoucí majitelé mohli vybrat přesně to, které s nimi nejvíce ladí. Proto každý vyrobený kus fotíme zvlášť a poté vkládáme do e-shopu.

 

Balení do krásné eko krabice

Následně balíme Velké prémiové prkénko do pevné, udržitelně vyráběné krabice JA•SA•NO, která je luxusní a vyzdvihuje vysokou trvalou hodnotu výrobku. Naším cílem bylo vyrobit prémiový produkt, který bude zářit svou jedinečnost ve všech aspektech a podpoří prosperující život našich zákazníků.